Hizmetlerimiz

 1. Kesif ekibimiz ile eviniz veya dükkânınızda kesif yapıyoruz,
 2. Sizlerindi onayı alındıktan sonra kararlaştırılan gün de evinizde veya dükkânınızda işlemlere başlanıyor, bu işlemler neler mı;
 • Öncelikle evinizin ve dükkânınızın yani boyanacak mekândaki eşyaları evin içinde uygun şekilde toparlayıp eşyalarınızı boya ve toza karsı korumak için branda kaplama yapıyoruz,
 • Ardından laminat veya seramik farketmeksızın mekân zeminini de yine bu kaplama örtüsü(branda) ile kaplıyoruz.

Ve bu sayede evinizde ve dükkânınızdaki en küçük eşyayı dahi koruma altına almış oluyoruz.

 1. Duvar ve tavanlar göz kontrolü ile kontrol edilip, buralardaki tamir gerektiren bölgeler belirlenip bu bölgelerin onarımına başlıyoruz,
 2. Bu bölgeler onarılıp tamir edildikten sonra duvar ve tavanlarda toz ve benzeri kalmış ise; bunlar boyanın yapışma, parlaklık ve boya ömrünü azaltacağından toz fırçası ile temizlenmektedir. Boyanacak yüzeyler boyama işlemine hazır hale getirilmiş oluyor bu adımda.
 3. Bundan sonraki işlem sırası da bir o kadar önem arz etmektedir. Kullanılan malzeme, boyama ve sonrası için hayatı önem taşımaktadır. Ürünlerin ve kullanılan takımların kalitesiz ve ucuz malzeme olması sizi daha büyük problemlerle yüzleştirebilir. Bu konuda yılların vermiş olduğu teorik ve pratik uygulamalardan tecrübe ettiklerimiz doğrultusunda sizlerin daha uzun ömürlü bir boya seçimi ve insan sağlığına zararsız boya ürünlerini seçmenize yardımcı oluyoruz. Kullanılan malzemeler ‘’ Kullanılan Takım ve Malzemeler’’ sekmesinden ınceleyebılırsınız.
 1. Yüzey Hazırlığı

Yüzey hazırlığı, kısaca boya(kaplama) yapılacak yüzeyin temizlenmesi olarak anlaşılabilir. Bu yüzey temizliği duruma göre farklılık göstermektedir. Bu durumlardan kısaca bahsetmek gerekirse; Kara sıva veya alçı üzerine boya yapılmak istendiğinde duvar yeni ve temiz olduğundan yüzey hazırlığı için astar boya kullanımı yeterli gelmekteyken, halı hazırda kullanılan yanı yasamın devam ettiği ve birden fazla kere boyama yapılan yüzeylerde ise boya sökücüler yanı çözücüler kullanarak yüzey eski yıpranmış ve solmuş boyalarda temizlenip yeniden astar boyama işlemi yapılıp boyama işlemine geçilebilir. Bir diğer yüzey hazırlığı aşaması ise çatlamış, su almış, kabarmış yüzeylerin yüzey hazırlığıdır; bu yüzeyler diğer iki yüzeyden bağımsız olarak ele alabiliriz. Bu gibi durumlarda yüzeyde kullanılan malzeme ile onarımda kullanılacak malzemenin aynı olması gerekir, malzemelerin farklı olması yeni problemlere yok açabilmektedir. Örnek verecek olursak farklı cins malzemelerin kullanıldığı yüzeylerde yüzey görüntüsü ve boya kalitesi normalden farklı olacaktır.

 

 1. Astarlama (Astar Boyama)

Yüzey hazırlığı bitirilmiş duvar ve yüzeyler astar uygulamasına hazır demektir. Astarın amacı, boyaya daha düzgün bir yüzey hazırlamak, sistemin kalınlığını artırarak koruyuculuğunun uzun sürmesini sağlamaktır. (Bu işlem genellikle daha önce boyanmamış yüzeylerde, boya yüzeyinin çok kotu olduğu durumlar ve boya türü tercihlerinin değişimleri (Plastik boyadan silikonlu boyaya veya yağlı boyaya geçişinde) sonucunda tercih edilmektedir. Bazı durumlarda bir kat astarın yetersiz olduğu ustalar tarafınca gözlemlenebilmektedir. Bu gibi durumlarda ikinci kat astar boya işlemi yapılabilmekte.

 

 

 

 1. Boyama
  Şu ana kadar, boyama öncesi işlemlerden söz edildi. Astar işlemleri tamamlandıktan sonra, tercih edilen renk ile boyama işlemi istenilen yüzeylere uygulanır. Sağlıklı bir yüzey görüntüsü oluşturmak için biz ve ekibimiz en az iki kat boyama işlemi yapmaktayız. Fakat talebe göre ve yüzey durumuna göre 3 ve 4 kat boyama işlemi de yapılabilir.

 

 1. Temizlik

Boyama ve sonrasında kuruma işlemleri gerçekleştikten sonra kaplama yapmış olduğunuz kaplama örtülerini toparlayıp, evinizin zeminini temiz bir şekilde sizlere teslim ediyoruz.

 

 

Boyanın Tanımı:

Bir yüzey üzerine uygulandığında, dekoratif ve koruyucu bir tabaka oluşturan kimyasal bir malzeme olarak tanımlanır. Bu malzeme bünyesinde dört esas unsur bulunan kimyevi bir karışımdır. Bunlar;

 • Bağlayıcılar

Bağlayıcının kullanımı zorunludur çünkü içerisindeki katı dolgu maddelerini bağlayarak kurumuş boya filminin oluşmasını sağlayan ve yüzeye yapıştıran, bağlayıcı maddedir. Bağlayıcının cinsi ve miktarı boyanın silinebilirdik, (sadece plastik, silikonlu ve yağlı boya için geçerli olmak üzere) sertlik, yapışma, renk dayanıklılığı gibi özelliklerini belirler. Boyalar bağlayıcının cinsine bağlı olarak su bazlı ve solvent bazlı olarak ikiye ayrılırlar.

 • Pigmentler ve dolgu malzemeleri

Pigmentler boyaya renk ve örtücülük özelliği verir. Bunun dışında katılan her madde film tabakasıyla birleşerek boyaya fiziksel ve kimyasal özellik verir.

 • Çözücüler (Solvent+Su)

 

Çözücü, boyanın viskozitesini ayarlamak için kullanılır. Uçucu olup film tabakasının oluşumuna katkıda bulunmaz, fakat yüzey yayılımını gerçekleştirir.

 • Kimyasal katkılar’ dır.

Boya malzemelerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Tavan, duvar, kapı ve pencerelerin boyanması için farklı tipteki fırça ve rulolar türleri kullanmanız gerekmektedir. Yüzeye ve boyanın cinsine göre rulo seçimi yapmanız gerekmektedir. Rulo ve fırçaların yanlış kullanımı; yüzeyde kalitesiz bir görüntü oluşturabileceği gibi malzeme israfına ve kirliliğe sebep olabilmektedir.

 

 • Boyama işleminde diğer önemli bir husus ise yüzey büyüklüğüne göre rulo ve fırça seçimidir. Alan küçük ise küçük fırça ve rulo, alan geniş ise daha büyük fırça ve rulo seçimi yapılmalıdır.

 

 • Boyanması istenmeyen alanların kenar kısımları, tavan duvar bileşim noktaları kestirme fırçası diye tabir edilen ince uçlu fırçalar ile boyanmalıdır ki diğer kısımlara boya taşmasın. Bu durumlarda fırça seçimi önemli rol oynarken bir diğer önemli husus ise bu yüzeylerin kâğıt bant ile kaplanması gerekmektedir.

 

 • Bir diğer husus ıse fırça tuylerı uzunluğu ve malzemesidir. Uzun tüylü olan ruloların plastik ve dış cephe boyama uygulamalarında, kısa tüylü olanların saten boyama işlemlerınde, mercan ruloların ise grenli boyalarla kullanılması tavsiye ediyoruz.

 

Boya seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

 • Hangi yüzeye uygulanacağı, örtücülüğü, boya kıvamının su ile ayarlanması için su kaldırma gücü, kolay uygulanabilir olması, ekonomik olması, sarfiyatı ve kaliteli olmasıdır.

 

 • Boyanın tek katta kapladığı alan çok önemlidir. Bu alan yüksekse kullanılan boya miktarı da oldukça az olur.

 

 • Su bazlı boya seçerken ne kadar su kaldırabildiğine dikkat edilmelidir.

 

 • Solvent bazlı boyalar için ise tinerle inceltme oranına dikkat edilmelidir. İnceltme oranının yüksek olması tercih edilmektedir.

 

 • İç ve dış yuzelerde (cephelerde) farklı türde boyalar kullanılmaktadır. Dış cephelerde kullanılan boya ürünleri su alarak kabarma, güneş ten dolayı solma, toz dan dolayı solma, çatlama, tebeşirlenme, kirlerin toplanması, küf, paslanma, boya uyuşmazlığı, ve soyulma gibi problemlerı en aza indirmek için ve bu sorunlara çözüm olmak amaçlı olarak kullanılır. Her bir farklı sorun için farklı özelliklerde boyalar kullanılır.

 

 • En çok tercih edilen su bazlı boyalardır, bunların da avantajı sağlığa zararlı olmaması, çabuk kuruması, kolay uygulanabilirliği ve temizliğinin kolay yapılmasıdır.

 

Renklerin anlamı

Kırmızı

Kırmızı renk, hayatta kalma isteğimizle ilişkili sıcak ve pozitif bir renktir. Güçlü bir enerji yayar. Kırmızı enerji veriyor. Duyguları heyecanlandırır ve bizi harekete geçmeye motive eder. Hırs ve kararlılığı teşvik eden öncü bir ruh ve liderlik niteliklerini ifade eder. Fiziksel hareketin rengi olan kırmızı renk, fiziksel yaşam gücümüzü uyandırır. Cinsellik rengidir ve pozitif taraftaki aşk ve seks veya olumsuz taraftaki intikam ve öfke gibi içimizdeki daha derin ve daha samimi tutkuları uyarabilir.

 

Yeşil

Yeşil renk denge ve uyum ile ilgilidir. Renk psikolojisi perspektifinden bakıldığında, kalbin ve duyguların büyük dengeleyicisidir ve baş ile kalp arasında denge yaratır. Yeşil aynı zamanda büyümenin, baharın, yenilenmenin ve yeniden doğuşun rengidir. Tükenmiş enerjiyi yeniler ve geri yükler. Modern yaşamın stresinden uzak, bizi bir refah duygusuna geri döndüren sığınaktır. Yeşil, duygusal olarak olumlu bir renktir ve bize kendimizi ve başkalarını koşulsuz olarak sevme ve büyütme yeteneği verir. Sarı ve mavinin bir kombinasyonu olan yeşil, sarının zihinsel netliğini ve iyimserliğini mavinin duygusal sakinliği ve içgörüsü, ilham verici umut ve diğer renklerden elde edilemeyen bir ruh cömertliği ile kuşatır.

 

Sarı

Beynin sol veya mantıksal tarafı ile zihinsel fakültelerinizi uyaran ve zihinsel çeviklik ve algı yaratan renktir. Spektrumun en hafif tonu olan sarı renk psikolojisi canlandırıcı ve aydınlatıcıdır, umut, mutluluk, neşe ve eğlence sunar. Renklerin anlamında sarı, orijinal düşünceye ve meraka ilham verir. Sarı, zihinsel açıdan yaratıcıdır, yeni fikirlerin rengi, bir şeyler yapmanın yeni yollarını bulmamıza yardımcı olur. Hayalperest değil, pratik düşünür. Sarı, yaşam için coşku yaratmak için en iyi renktir ve daha fazla güven ve iyimserliği uyandırabilir. Sarı renk bir meydan okumayı, özellikle de zihinsel bir meydan okumayı sever. Sarı, sizi zihinsel olarak analitik ve eleştirel yapma eğilimindedir- bu, kendi kendini eleştirmenin yanı sıra başkalarını da eleştirmeyi içerir. Sarı duygusal değildir, kalpten ziyade kafadan gelir. Sarı, duygusal olarak dahil olmamayı tercih ederek kendisine bağlıdır.

 

Turuncu

Turuncu renk, sıcaklığı ve mutluluğu yayar, fiziksel enerjiyi ve kırmızıyı uyarmanın sarı ile neşesini birleştirir. Portakal, kırmızının fiziksel reaksiyonuna veya sarının zihinsel reaksiyonuna karşı ‘bağırsak reaksiyonu’ veya bağırsak içgüdülerimizle ilgilidir. Turuncu, zor zamanlarda duygusal güç sağlar. Kederden kurtulmaya yardımcı olarak hayal kırıklıklarından ve umutsuzluktan geri dönmemize yardımcı olur. Portakalın renk psikolojisi iyimser ve canlandırıcıdır, ruhumuzu canlandırır. Aslında turuncu öylesine iyimser ve canlandırıcı ki hepimiz kullandığımız turuncu renkli bir kalem olsa bile günlük hayatımızda kullanmanın yollarını bulmalıyız. Portakal kendiliğindenliği ve hayata olumlu bir bakış açısı getirir ve zorlu ekonomik zamanlarda kullanmak için harika bir renktir, bizi motive eder ve yaşamın parlak tarafına bakmamıza yardımcı olur.

 

Mavi

Bu renk güven, sorumluluk, dürüstlük ve sadakattir. Samimi, ayrılmış ve sessizdir ve bir karışıklık yapmak veya dikkat çekmek istemez. Yüzleşmekten nefret eder ve işleri kendi tarzında yapmayı sever. Renk psikolojisi açısından mavi güvenilir ve sorumludur. Bu renk bir iç güvenlik ve güven gösterir. Kontrol etmek ve zor zamanlarda doğru şeyi yapmak için ona güvenebilirsiniz. Yaşam ve çalışma alanları da dahil olmak üzere yaşamında düzen ve yöne ihtiyacı vardır. Bu hem fiziksel hem de zihinsel rahatlamayı destekleyen, her şeyin üstünde barış ve huzur arayan bir renktir. Stresi azaltır, sakinlik, rahatlama ve düzen duygusu yaratır- sırtlarımızda uzanır ve parlak mavi bulutsuz bir gökyüzüne bakarsak kesinlikle sakin bir his duyarız. Metabolizmayı yavaşlatır. Daha soluk mavi daha fazla özgürlük hissederiz.

 

Mor

Mor renk hayal gücü ve maneviyat ile ilgilidir. Hayal gücünü harekete geçirir ve yüksek ideallere ilham verir. Daha derin düşüncelerimizle iletişim kurmamızı sağlayan iç gözlemsel bir renktir. Beden ve ruhun birleşmesi, fiziksel ve ruhsal enerjilerimiz arasında bir denge yaratır. Mor veya menekşe, yaşamın anlamını ve manevi doyumu arayanlara yardımcı olur – farkındalığımızı genişletir ve bizi daha yüksek bir bilince bağlar.

 

Pembe

Pembe renk şefkat, besleyici ve sevgiyi temsil eder. Koşulsuz sevgi ve anlayış ile beslenmenin verilmesi ve alınmasıyla ilgilidir. Kırmızı ve beyazın bir kombinasyonu pembe, beyazın sunduğu başarı potansiyelini elde etmesine yardımcı olarak kırmızının hareket etme ihtiyacını içerir. Beyazın saflığı, açıklığı ve bütünlüğü ile yumuşatılmış kırmızının tutkusu ve gücüdür. Pembenin derinliği arttıkça, daha fazla tutku ve enerji sergiler. Pembe kadınsı ve romantik, sevecen ve samimi, düşünceli ve sevecen. Kırmızı ile değiştirmenin fiziksel tutkusunu nazik bir sevgi enerjisi ile tonlar.

 

 

 

Turkuaz

Samimi ve mutlu bir renk olarak hayatın tadını çıkarır. Renk psikolojisinde, turkuaz duygusal denge ve istikrar yaratan duyguları kontrol eder ve iyileştirir. Bu süreçte, kendini dengeleyene kadar yukarı ve aşağı duygusal bir roller görünebilir. Mavi ve az miktarda sarı kombinasyonu, yeşil ve mavi arasındaki renk skalasına sığar. Mavinin huzurunu, sakinliğini ve huzurunu, yeşilin dengesini ve büyümesini, sarıların canlandırıcı enerjisi ile yayar. Bu, zihinsel stres ve yorgunluk dönemlerinde ruhlarımızı yeniden dolduran, yalnızlık duygularını hafifleten bir renktir. İster duvarda ister kıyafette olsun, sadece turkuaz rengine odaklanmanız gerekir ve dünyayla tekrar yüzleşmeye hazır, anında sakin ve yumuşak bir canlanma hissedersiniz! Net bir düşünme ve karar vermede yardımcı olduğu için, özellikle acil bir durumda, etrafınızda olması harika bir renktir. Organizasyon ve yönetim becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olur.

 

Beyaz

Beyaz renk, en eksiksiz ve saf renk, mükemmellik rengidir. Beyazın psikolojik anlamı saflık, masumiyet, bütünlük ve tamamlamadır. Renk psikolojisinde beyaz, yeni başlangıçların, kayrakları temizlenmenin rengidir, tabiri caizse. Üzerine yazılmayı bekleyen boş bir tuvaldir. Beyaz duyuları uyarıcı olmasa da zihnin kavrayabileceği her şeyin yaratılmasına yol açar. Beyaz, tüm renklerin hem olumlu hem de olumsuz yönlerini temsil eden spektrumun tüm renkleri arasında eşit bir denge içerir. Temel özelliği eşitlik, adalet ve tarafsızlık, tarafsızlık ve bağımsızlık anlamına gelir. Bebeklerin dünyaya mükemmel bir beyaz dengesi ile geldiklerini, hayatlarını tüm yaşam deneyimlerinden spektrumun tüm renkleriyle (umarım!) Basmaya hazır olduklarını belirtmek ilginçtir.

 

Altın

Altın rengi başarı ve zafer rengidir. Bolluk ve refah, lüks ve kalite, prestij ve sofistike, değer ve zarafet ile ilişkili olan bu rengin psikolojisi, refah, maddi zenginlik ve savurganlık anlamına gelir. Fiziksel haliyle altın, doğası gereği, bugün dünyadaki her ülkede, kültürde ve pazarda zenginlik ve prestij anlamına gelir- muhtemelen küresel pazarda mevcut olan en değerli ve kolayca ticareti yapılan emtia. Bu renk, dişil enerji ve ayın hassasiyeti ile ilişkili gümüş ile karşılaştırıldığında eril enerji ve güneşin gücü ile bağlantılıdır.

 

Kahverengi

Kahverengi renk, kararlılığı, yapıyı ve desteği belirten ciddi, toprak rengidir. Güvenlik ve aidiyet duygusunu güçlü bir şekilde teşvik eder; aile ve arkadaşlar son derece önemlidir. Renklerin anlamında kahverengi, malzeme güvenliğinin rengi ve malzeme varlıklarının birikmesidir. Kahverengi renk, her şeydeki kalite ile ilgilidir- rahat bir ev, en iyi yiyecek ve içecek ve sadık arkadaşlık. Fiziksel konfor, sadelik ve kalitenin rengidir. Kahverengi, samimi ve ulaşılabilir. Pratik ve gerçekçi bir şekilde sadık, güvenilir. Renk psikolojisinde, kahverengi dürüst, gerçek ve samimi. Her iki ayağı da sıkıca yere dikilmiş çalışkan ve güvenilirdir. Duygusal, hassas ve sıcaktır, sakinlik ve rahatlık hissi verir. Sağduyu ifade eden pratik ve mantıklı bir renktir. Kiri gizler!

 

Gri

Gri renk, duygusal olmayan bir renktir. Ayrık, tarafsız ve kararsız. Renk psikolojisi perspektifinden bakıldığında, gri uzlaşma rengidir- ne siyah ne de beyaz olmak, iki renk olmayan arasındaki geçiştir. Gri siyaha yaklaştıkça dramatik ve gizemli hale gelir. Gümüş veya beyaza yaklaştıkça aydınlatıcı ve canlı hale gelir. Hem hareketsiz hem de duygusuz olan gri, sağlam ve istikrarlıdır, sakin ve sakin bir his yaratır, kaotik bir dünyadan rahatlama sağlar. Gri renk hafif, sessiz ve ayrılmıştır. Teşvik etmez, enerjilendirmez, gençleştirmez veya heyecanlandırmaz.

Gümüş

Gümüş rengi kadınsı bir enerjiye sahiptir; ay ve gelgitlerin gelgit ve akışı ile ilgilidir- akıcı, duygusal, hassas ve gizemli. Yatıştırıcı, sakinleştirici ve arındırıcıdır. Renk psikolojisi bakış açısından, ileriye doğru aydınlatırken bir yansıma zamanı ve yön değişikliğine işaret eder. Zihinsel, fiziksel ve duygusal sorunların ve tıkanıklıkların temizlenmesine ve serbest bırakılmasına yardımcı olur, çünkü yeni kapılar açar ve geleceğe giden yolu aydınlatır. Yansıtıcı ve hassas özellikleri ile gümüş sezgi, basiret ve zihinsel telepatiye ilham verir. Olumlu ya da olumsuz olsun, verilen enerjiyi geri yansıtır. Kadın enerjisi, refah ve modernite ile ilgili göz alıcı, sofistike bir renk olarak görülür. Gümüş dengeyi ve istikrarı hem kadınsı güce hem de ruhsal enerjiye geri kazandırır. Enerjiyi başladığı yere geri yansıtarak kendisini dış olumsuzluklardan korur. Bu renk çok yönlüdür, bir yandan parlak, modern ve yüksek teknoloji, diğer yandan çekici, ışıltılı ve zariftir.

 

Siyah

Siyah renk, gizli ve bilinmeyen ile ilgilidir ve sonuç olarak bir gizem havası yaratır. İçeride, dünyadan gizlenmiş şeyleri tutar. Kendisi ve dış dünya arasında bir engel oluşturur, duygularını ve duygularını korurken rahatlık sağlar ve güvenlik açıklarını, güvensizliklerini ve kendine güven eksikliğini gizler. Siyah, tüm renklerin emilmesi ve ışığın olmamasıdır. Siyah gizlenirken beyaz ışığa çıkar. Çevremizdeki dünyadan bir şekilde gizlemek için hepimiz farklı zamanlarda siyah kullanıyoruz. Bazılarımız onu ağırlığımızı gizlemek için kullanırız; aramızdaki diğerleri bunu duygularımızı, korkularımızı veya güvensizliklerimizi gizlemek için kullanır.

Renk çevre şartlarına ve faktörlerine bağlı olarak farklı görünebilir. Çevre şartları ve çevre faktörü nedir?

Bunlar odada kullanılan lambanın rengi, voltajı, dairenin güneş alıp almaması, hava durumu ve daire yüksekliği dahi boya renk inin farklı görünmesinde etkin olarak rol oynamaktadır.

Bunun yanında odadaki eşyaların konumu ve renkleri de yine renkler üzerinde büyük etkiye sahiptirler.

Ve aynı renk in aynı ev içinde farklı görünmesine yol açmaktadır.

Bu yüzden renk seçimi yaparken; yapay ve doğal ışığın etkisini evdeki mobilya ve düzenin etkisini göz önünde bulundurarak renk tercihi yapmanız, sizin için en doğru olandır.

Uygun şartlar oluşması durumunda komple boyama yapılmadan önce boyamanın on provası yapılabilir. Bunun için evin en az doğal ve yapay ışık alan duvarı ve en fazla doğal ve yapay ışık alan duvarında 20*20cm lik bir uygulama yaparak renkler arasındaki farkı görebilir ve tercihinizin doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Genellıkle gun ışığına bağlı olarak seçim yapmamız sizlerın yararına olucaktır. Hem güzel bır gorunum elde ederken bır yandanda aydınlanma (elektrık harcamı) sarfıyatından kaçınılmış olunur.